Wizyta u psychiatry – fakty i mity

Każdy, kto ma problemy natury psychologicznej i chce się leczyć, musi podjąć decyzję: do kogo się udać? Psychiatra, psycholog, terapeuta, neurolog czy lekarz rodziny? Z leczeniem psychiatrycznym wiąże się wiele uprzedzeń. Wizyty nie należy jednak odkładać- w przypadku wielu dolegliwości wcześnie podjęte leczenie przynosi szybkie efekty, czasem już po pierwszym spotkaniu.

Czy psychiatra zawsze przepisuje leki?

Leczenie psychiatryczne może wiązać się z leczeniem farmakologicznym. To obawa wielu pacjentów, obawiających się przyjmowania psychotropów. W licznych przypadkach można tego uniknąć i alternatywnie korzystać z psychoterapii. Taką decyzję podejmuje jednak specjalista. Nawet jeśli wolisz sesje z terapeutą, powinieneś przynajmniej raz skonsultować się z psychiatrą, w celu wykluczenia fizycznych przyczyn dolegliwości, ustalenia planu działania i ewentualnego skierowania na psychoterapię.

Skutki uboczne leków psychotropowych

Strach przed lekami wynika z lęku przed ich skutkami ubocznymi. Psychiatra pomoże rozwiać obawy, pojawiające się po lekturze ulotki i wymienionych w niej działań niepożądanych. W przypadku ich wystąpienia zmodyfikuje farmakoterapię. Nie wahaj się otwarcie porozmawiać z lekarzem o swoich wątpliwościach. Dowiedz się więcej o wizycie u psychiatry na stronie Centrum Medycznego https://salvemedica.pl/psychiatria.

Kiedy iść do psychiatry?

Zbyt często udajemy się do psychiatry za późno, próbując najpierw poradzić sobie samemu. Nie ma problemu, który dla psychiatry byłby zbyt błahy. Jeśli jest na tyle duży, że powoduje cierpienie, jest jednocześnie na tyle duży, że zasługuje na wyjaśnienie przez eksperta. Leczenie powinno rozpocząć się jak najwcześniej. Zawsze można zacząć od wizyty wstępnej, by rozwiać wątpliwości. Czasami jednorazowa konsultacja jest wystarczająca i dalsza terapia nie jest konieczna.

Anonimowość

Psychiatrę, tak jak innych lekarzy, obowiązuje tajemnica lekarska. Wizyta nie wiąże się z utratą anonimowości. Ta zasada zostaje zawsze zachowana, chyba, że pacjent zażyczy sobie inaczej. Istnieje tylko jeden wyjątek: zagrożenie życia stanowi powód odstąpienia od poufności.

Pomoc dla krewnych

Dla rodziny osób dotkniętych chorobą psychiczną ważne jest zrozumienie diagnozy i samego schorzenia. To nie tylko zmniejsza własne obawy i uprzedzenia, ale pomaga w opiece nad chorym. Zaburzenia psychiczne krewnych są wielkim wyzwaniem i obciążeniem, więc najpierw pomóc trzeba sobie. W przypadku odmowy przyjęcia leczenia przez bliską osobę psychiatra może podsunąć konkretne rozwiązania.

Wizyta u psychiatry jest zawsze dobrowolna, nikt nie może być do niej zmuszony, chyba, że stanowi zagrożenie dla siebie lub innych. Taka sytuacja to na przykład uporczywe myśli samobójcze.

 

 

Related posts