Typowe objawy migreny

Już przed 30 rokiem życia u wielu osób pojawia się migrena. Typowym objawem zwiastującym migrenę jest bardzo silny ból głowy. W pierwszym momencie ataku migreny ból ten obejmuje jedynie jedną połowę głowy, w trakcie trwania ataku ból ten rozprzestrzenia się jednak na całą głowę.

Ból ten może trwać około 4 godzin, ale może też trwać kilka, najczęściej 3, dni. Dodatkowo poza bólem głowy może pojawić się także światłowstręt, nudności i/lub wymioty. W czasie ataku bólu migrenowego wiele osób uskarża się także na nadwrażliwość na hałasy oraz na zapachy. Zazwyczaj atak bólu kończy się zapadnięciem chorego w sen.

Po okresie snu osoby cierpiące na migrenę budzą się z niego bez żadnych objawów bólowych. Część chorych już na kilka dni lub godzin miewa objawy, które jednoznacznie wskazują, że wkrótce nastąpi atak migreny. Takie objawy zwiastujące atak migreny to między innymi zaburzenia widzenia oraz apatia. U części osób zamiast apatii następuje faza drażliwości.

Leczenie i profilaktyka migreny

W trakcie ataku bólu migrenowego możemy zażyć środki przeciwbólowe. Ból złagodzi także ciepła herbata (osłodzona), ciepła kąpiel lub masaż. Ulgę w bólu przyniesie także wypoczynek w miejscu pozbawionym hałasu oraz zacienionym.

To wszystko to oczywiście środki doraźne. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że migrena jest chorobą nieuleczalną, chorobą, której nie da się wyleczyć. W przypadku zdiagnozowanej migreny można jedynie przyjmować leki, które łagodzą jej objawy. Po stwierdzeniu migreny lekarz najprawdopodobniej przepisze nam leki o działaniu przeciwbólowym. Leki te w swoim składzie będą zawierały kodeinę i kofeinę.

Ponieważ migrenie często towarzyszą nudności i/lub wymioty lekarz może nam zapisać także środki o działaniu przeciwwymiotnym. Atak migreny mogą wywoływać pewne potrawy, w tym sery pleśniowe i czekolada. Należy więc ograniczyć lub całkowicie je wykluczyć ze swojej diety.

Leki przeciwbólowe a migrena

Lecząc migrenę należy przyjmować leki przeciwbólowe ściśle według wskazówek lekarza. Unikniemy w ten sposób niepożądanych działań leków.

Related posts