Terapia dla dziecka z hospicjum i jego rodziny

Gdy dziecko trafia pod opiekę hospicjum rodzice wiedzą, że choroba jest nieuleczalna, a ich pociecha najczęściej znajduje się u kresu swojego życia… Jest to sytuacja tragiczna i traumatyczna. Dorośli nie wiedzą jak rozmawiać z dziećmi o śmierci, o odchodzeniu, przejściu na drugą stronę, jak odpowiedzieć na pytanie: dlaczego ja?

Dom dla dzieci nieuleczalnie chorych

Hospicjum dla dzieci zapewnia nie tylko opiekę medyczną, ale i pomoc psychologiczną, opiekę pielęgniarską oraz wsparcie duchowe (kapłana). Bardzo ważny jest tu wolontariat – pomoc osób nie związanych z medycyną – najczęściej młodych, pełnych energii, którzy swoim śmiechem zarażają chore maluchy, a jak badania udowadniają – śmiech jest najlepszą terapią – daje wytchnienie, poprawia nastrój i pozwala zapomnieć chociaż na chwilę o bólu i problemach. Dziecko wyłącza się i nastraja do wspólnej zabawy, czuje się potrzebne, kochane i bezpieczne. I takie zadanie ma opieka paliatywna roztaczana nad chorymi maluchami – farmakologicznie uśmierzyć ból, zmniejszyć inne dolegliwości i stworzyć komfort życia – tak fizyczny jak i psychiczny.

Hospicja dają ulgę w cierpieniu także rodzicom

W hospicjum dla dzieci rodzice chorych maluchów również nie pozostają sami. Choroba i śmierć własnego dziecka to najtragiczniejsze i najbardziej traumatyczne przeżycia, jakich może doświadczyć dorosły człowiek. Dlatego jest tak ważne odpowiednie przygotowanie go na wspólne odbycie tej ostatniej podróży, a potem przeżycie czasu żałoby, nauczenie się, że przeżywanie bólu i cierpienia jest naturalną koleją rzeczy.

Ale równocześnie wywołanie w osieroconych rodzicach świadomości, że ból kiedyś minie. Nie leczona żałoba może trwać nawet 20 lat, doprowadzić do depresji, poważnych chorób, a nawet przedwczesnej śmierci. Terapia dla osieroconych rodziców, którą proponuje hospicjum dla dzieci jest więc niezwykle ważna z punktu terapeutycznego&nbsp

Related posts