Kiedy dziecko nie chce jeść, czyli jak pobudzić apetyt?

Często zdarza się, ze dzieci mają swoje ulubione produkty oraz takie, których za żadne skarby świata nie zjedzą. Jest to całkiem normalne i tak samo postępują dorośli. Każdy z nas ma jakieś preferencje odnośnie smaków i potraw.

Jednak problem zaczyna robić się poważny, kiedy dziecko nie chce w ogóle jeść żadnych posiłków, nawet słodyczy i słonych przekąsek, za którymi inne dzieci przepadają. Najczęstszą przyczyną jest brak apetytu. Zazwyczaj dziecko jest wtedy bardzo szczupłe lub ma niedowagę. To może powodować inne problemy zdrowotne. Pamiętajmy, że brak apetytu u dziecka nie powinien być ignorowany. Na początku trzeba spróbować ustalić przyczynę takiego zachowania.

Być może dziecko jest bardzo mało aktywne, nie biega, nie wychodzi na place zabaw, a jedynie siedzi w domu. Wówczas jego zapotrzebowanie na jedzenie jest minimalne. Oczywiście nie można zmuszać dziecka do zbyt dużego wysiłku fizycznego, ale powinno się je zachęcać do aktywności, która nie tylko poprawi apetyt, ale tez wzmocni jego organizm i odporność na różne choroby. Często rodzice boją się o zdrowie dziecka, dlatego nie chcą aby brało ono udział w zabawach i minimalizują jego aktywność.

Co robić, gdy aktywność fizyczna nie wystarcza?

Czasami, mimo dużej dawki ruchu, dalej występuje brak apetytu u dziecka. Wówczas warto zasięgnąć porady lekarza. Po poradę należy udać się zwłaszcza jeżeli wzrost i waga dziecka są mniejsze niż u innych dzieci w jego wieku. Najczęściej lekarz proponuje zmianę diety i zażywanie środków pobudzających apetyt, które przyjmowane są przed posiłkami. Oczywiście warto wtedy też zmniejszyć ilość posiłków lub ich częstotliwość, tak aby dziecko mogło poczuć się trochę głodne

Jeżeli to nadal nie pomaga, należy niezwłocznie poinformować lekarza i rozpocząć zalecane przez niego leczenie farmakologiczne. Na rynku istnieje wiele środków wspomagających powrót apetytu u dziecka. Brak apetytu może nieść za sobą inne konsekwencje zdrowotne. Brak pożywienia ma bowiem ogromny wpływ na ogólny stan organizmu oraz pracę pozostałych układów. Warto więc w razie wątpliwości sięgnąć po poradę specjalisty.

Related posts