Czym jest nadżerka pochwowa i w jaki sposób ją się leczy?

Kiedy kobieta osiągnie dojrzałość płciową powinna przejść badania ginekologiczne. Ich wyniki pozwalają na wykrycie zmian i chorób dróg rodnych kobiety. Najpowszechniejszym rodzajem zmiany chorobowej jest nadżerka. Co czwarta kobieta w Polsce jest narażona na jej powstanie.

Istnieje wiele przyczyn powstania nadżerki, a także wiele jej rodzajów i sposobów leczenia. Największe ryzyko powstania tej choroby dotyczy kobiet aktywnych płciowo w wieku 25-35 lat. Niestety młodsze kobiety, nie współżyjące też są narażone na nadżerkę, na przykład w skutek zapalenia pochwy wywołanego przez wirus.

Rodzaje nadżerek wykrywanych przez ginekologów

Najczęstszym rodzajem nadżerki jaki można wyróżnić jest nadżerka właściwa. Może ona spowodowana najczęściej przez częste zmiany partnerów seksualnych, a także w skutek urazów mechanicznych.

Nadżerka rzekoma jest to podrażnienie szyjki macicy, które przyjmuje postać zmiany nabłonka. Nie wymaga ona interwencji lekarskiej ponieważ najczęściej sama znika.

I na koniec nadżerka wrodzona, która ma postać stałego zaczerwienienia szyjki macicy. Nadżerki powstają z wielu przyczyn. Podstawowe przyczyny to przede wszystkim zmiany grzybicze i infekcje wirusów i bakterii. Niewłaściwa higiena miejsc intymnych może doprowadzić do powstania upławów a te z kolei są objawami powstania ognisk nadżerkowych.

Czy hormony mogą powodować zmiany chorobowe pochwy?

Nadżerka jest także skutkiem niewłaściwej kuracji hormonalnej albo może powstać w skutek poronienia. Wykrycie nadżerki jest bardzo proste ponieważ wystarczy wykonać jedynie test obciążeniowy. Diagnostyka tej zmiany chorobowej jest bardzo ważna. Wystarczy jedna wizyta u ginekologa, podczas której stwierdzi on powstanie nadżerki i zaleci odpowiednie leczenie.

Test obciążeniowy to innowacyjna metoda wykrycia nadżerki. Co więcej może on wykryć inne zmiany jakie zachodzą w organizmie. Dzięki temu testowi można wykryć obciążenia organizmu takie jak grzyby, pasożyty, metale ciężkie czy nawet boreliozę. Pamiętaj, że nieleczona nadżerka może być przyczyną innych powikłań, dlatego gdy zostanie ona wykryta koniecznie trzeba przejść z

Related posts