Czy dieta bezglutenowa może pomóc w odchudzaniu?

Zdaniem osób, które praktykują dietę bezglutenową i są jej zwolennikami, wystarczy wyeliminować to białko z diety, aby poczuć się doskonale i aby przestać skarżyć się na dolegliwości związane z układem trawiennym. Niestety wielu naukowców jest zgodnych co do tego, iż niejedzenie glutenu przez dłuższy czas, może powodować szereg dolegliwości somatycznych, zwłaszcza u osób, które podejmują ten rodzaj diety nie ze względu na nietolerancję, a w celu zrzucenia kilku kilogramów. Czy dieta bezglutenowa może pomóc w szybkim i skutecznym spadku na wadze?

Czym jest gluten?

Gluten to jedno z białek, które nadaje ciastu elastyczność. Jego źródłem są zboża, takie jak pszenica, czy żyto. Osoby podejmujące decyzję o przejściu na dietę bezglutenową muszą więc zaprzestać spożywania produktów i półproduktów, w których składzie znajdują się źródła glutenu. Co ciekawe, dieta bezglutenowa stała się obecnym trendem. Wiele osób, które odczuwa nawet niewielkie dolegliwości układu trawiennego, niemal od razu twierdzi, iż jest to uczulenia na wspomniany wcześniej składnik. W takim przypadku konieczne jest zrobienie testów alergicznych, gdyż radykalne odstawienie glutenu może spowodować szok dla organizmu i jeszcze mocniej pogorszyć samopoczucie. Czy zatem dieta bezglutenowa faktycznie może pomóc w zwalczeniu kilu zbędnych kilogramów? Jakie opinie na ten temat mają osoby rezygnujące z glutenu w diecie i dietetycy? 

Czy dieta bezglutenowa odchudza?

Wiele osób, które zdecydowało się przejść na dietę bezglutenową w celu zrzucenia kilku kilogramów, potwierdza faktyczne jej działanie. Z teorią tą nie zgadzają się jednak dietetycy, którzy uważają, że eliminacja glutenu z diety mająca radykalny charakter, powinna być poparta wynikami badań oraz mieć stopniowy charakter. Osoby, które podjęły dietę tego typu, zazwyczaj przeczesują informacje dotyczące produktów, rzekomo niezawierających sztucznych i przetworzonych dodatków. W dodatku eliminują cukier i fast foody. To oczywiście zdrowe podejście, które może pozwolić na utratę kilku kilogramów, jednak sam gluten nie gra tutaj głównej roli. Tak naprawdę wykluczenie niezdrowych produktów z jadłospisu w każdym przypadku pozwoli na poprawę ogólnego stanu zdrowia i zrzucenie kilku kilogramów, jednak warto mieć na uwadze, iż dieta bezglutenowa nie stanowi tak zwanej diety cud, a rezultaty daje sam fakt spożywania zdrowej żywności. Tak naprawdę często wręcz obsesyjne unikanie produktów zawierających gluten nie jest konieczne do tego, aby uzyskać piękną figurę i doskonałe samopoczucie.

Related posts