Kiedy wykonuje się badanie ultrasonograficzne?

Badanie ultrasonograficzne, a więc badanie USG należy do jednych z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Pozwala ono na uwidocznienie narządów wewnętrznych oraz ewentualnych zmian patologicznych w nich zachodzących.

Czym jest ultrasonografia?

Ultrasonografia jest nieinwazyjnym badanie, które pozwala na uwidocznienie struktur znajdujących się  w ciele człowieka. Wykorzystuje ona zjawisko odbijania się fal ultradźwiękowych od badanych organów. Fale te rozchodzą się z różną prędkością w różnych środowiskach. Dzięki temu można odróżnić od siebie badane struktury. Takie badanie wykonuje się w przypadku podejrzenia zmian patologicznych w narządach wewnętrznych. Pozwala ono na zobrazowanie ewentualnych zmian nowotworowych, zwyrodnieniowych i zanikowych. USG wykonuje się także u kobiet w ciąży. Dzięki temu można sprawdzić czy płód rozwija się w sposób prawidłowy.

 Jak wygląda badanie ultrasonograficzne?

Do badania USG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Czasami, o ile jest to USG jamy brzusznej, lekarz zaleca jedynie wstrzymać się  przez kilka godzin od jedzenia. Z kolei panie przed badanie USG narządów rodnych muszą wypić odpowiednią ilość płynów. W czasie samego badania pacjent kładzie się na leżance i odsłania odpowiednią część ciała. Potem lekarz smaruje głowicę aparatu ultrasonograficznego specjalny żelem i przykłada ją do ciała pacjenta. Na ekranie pojawia się obraz przekroju ciała w danym miejscu. Można go w każðej chwili zatrzymać i zmierzyć narządy. Na ogół badanie nie trwa więcej niż 10-20 minut i jest całkowicie bezbolesne.

Do najczęściej wykonywanych rodzajów badania USG zalicza się ultrasonografię jamy brzusznej, narządów szyi, ośrodkowego układu nerwowego, stawów, narządów klatki piersiowej, serca, jąder czy sutka. Wykonywane są one w przypadku bólów w danej okolicy, niewyjaśnionych obrzęków, urazów, a także podejrzenia rozwijania się jakichkolwiek zmian, także nowotworowych. Na badanie USG potrzebne jest skierowanie od odpowiedniego lekarza specjalisty.

Related posts