Jak pozbyć się uzależnienia od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu, to jedno z powszechniejszych uzależnień. Problem w leczeniu często jest taki, że osoba uzależniona nie widzi tego że jest uzależniona. Dopiero po wielu tłumaczeniach różnych osób i nieprzyjemnych zdarzeń wywołanych przez alkohol godzi się na leczenie. Leczenie uzależnienia od napojów alkoholowych nie jest proste. Warto udać się z tym do specjalisty, czyli zapisać na terapię odwykową. W trudniejszych przypadkach, warto pojechać na odwyk do ośrodka zamkniętego. W takim ośrodku, nie ma szans na spożywanie alkoholu.

Trudność sprawia również fakt, że alkohol jest ogólnodostępny. W prawie każdym sklepie, jest półka przeznaczona na różne alkohole. Oprócz tego wiele osób na jakiś imprezach urodzinowych, lub ze znajomymi popija jakieś alkohole w niewielkich ilościach. Przebywanie w takim otoczeniu jest bardzo trudne, a dostępność alkoholu kusi. Osobie uzależnionej od alkoholu jest o wiele trudniej, niż przykładowo takiej uzależnionej od papierosów. Przyczyną tego jest fakt, że nawet po odstawieniu alkoholu, doznajemy jeszcze jego skutków. Osoba, która przez długi okres czasu spożywała alkohol, w dużych ilościach, po jego odstawieniu może miewać różne halucynacje, zaniki pamięci, czy niestabilność ruchową.

Trudno się jej skoncentrować i logicznie myśleć. Jest to jedna z pierwszych faz w leczeniu uzależnienia, którą trzeba po prostu przecierpieć. Wiele osób nie wytrzymuje w tym momencie i znowu wraca do alkoholu, aby uniknąć takich dolegliwości. Warto wtedy mieć przy sobie bliskie osoby, które pomogą odróżnić świat rzeczywisty od fantastycznego i będą motywowały do dalszej walki. W leczeniu jakichkolwiek uzależnień ważna jest rozmowa, która przypomina o nieprzyjemnych skutkach uzależnienia. Przypomina o tym, jak takie uzależnienie wpłynęło na otoczenie osoby uzależnionej i bezpośrednio na nią, jak również motywuje do dalszej walki. Jest to ogromna pomoc dla takiej osoby, ponieważ wie, że ma dla kogo walczyć. Pomoc terapeuty lub terapie grupowe również są bardzo przydatne.

Related posts