Po co dziecku badanie USG stawów biodrowych?

Tuż po porodzie dziecko jest zawsze narażone na wszelakiego rodzaju problemy związane ze schorzeniami oraz zakażeniami. Większość z nich można wykryć podczas badania przedporodowego, niemniej nie zawsze lekarz jest w stanie wszystko wykryć. Przykładowo dysplazja stawów biodrowych u niemowląt jest wykrywalna dopiero po porodzie. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie USG stawów biodrowych u niemowląt.

Co to dysplazja stawów u dziecka?

Wszelkie zwyrodnienia oraz odkształcenia od normy stawów biodrowych dzieci określa się dysplazją. Dochodzi do tego, jeśli dziecko podczas noszenia ciąży miało za mało miejsca w łonie z powodu niewystarczającej ilości wody płodowej, która by rozpychała łono albo też w momencie, gdy dziecko jest noszone w nieprawidłowy sposób i układa się w macicy poprzecznie.

Oprócz tego na tę chorobę może zapaść dziecko, jeśli wcześniej jego rodzice przechodzili ją w swoim niemowlęctwie. Przenoszenie drogą dziedziczą często zdarza się u dziewczynek.

USG stawów biodrowych u niemowląt pozwala między innymi na określenie, czy dziecko będzie potrzebowało leczenia oraz rehabilitacji. Samo badanie nie jest bolesne i zajmuje lekarzowi najwyżej kilkanaście minut.

USG stawów biodrowych u niemowląt

Na badanie warto przyjść z dzieckiem nakarmionym oraz wyspanym, aby zminimalizować jego powody do niezadowolenia i płaczu. Dzięki temu badanie USG stawów biodrowych u niemowląt nie będzie w żaden sposób problematyczne.

Lekarz smaruje biodra dziecka żelem do USG, a następnie skanuje ciało przy pomocy słuchawki. Obraz, jaki pojawi się na monitorze, zostanie przetworzony oraz zbadany pod kątem obecności jakichkolwiek problemów związanych ze zdrowiem dziecka.

Related posts