Dobry dermatolog

zdrowa-skora

Chyba każdy z nas był przynajmniej raz u dermatologa. I chyba większość z nas, wychodziła od niego z mieszanymi uczuciami co do diagnozy przez niego postawionej. Dobry dermatolog jest na wagę złota, ale dlaczego tak właściwie jest.

Dermatologia jako specjalizacja w medycynie

Dermatologia jest jedną z najbardziej po macoszemu traktowaną dziedzina medycyny. Dermatologia w odróżnieniu od na przykład onkologii, nie jest obficie finansowana, co skutkuje brakiem badań nad chorobami i dobrym kształceniem kadry. Ostatecznie mało kto chciałby z powołania studiować dermatologię, za lek na łupież raczej nobla nie dostaniemy. Mamy dzięki temu potem lekarzy, którzy uczulenie wywołane twardą wodą kwalifikują jako świerzb, a łupież jako łuszczycę.
Skutek tego jest taki, że na wiele uciążliwych chorób skóry dermatologia, nawet nie tyle że nie ma leku, ale nawet co do natury zjawiska pewna nie jest i nie wie co ją wywołuje. Weźmy na przykład łuszczycę.Dermatologia nie ma na nią lekarstwa, nie wie co ją wywołuje, jak leczyć. Leczenie jest tylko objawowe, ale to jest tak jak by zamiast z bolącym zębem pójść na borowanie do dentysty, brali byśmy tylko środki przeciwbólowe.

naswietlanie-skory

Cały ten obraz nie świadczy jednak, że dobrych dermatologów nie ma. Zdarza nam się czasem spotkać takiego lekarza, który jak się okazuje w kwestii chorób skóry ma nosa, i każda jego diagnoza skutkuje natychmiastową ulgą dla nas. Warto o takich specjalistach pisać na forach internetowych, aby dzięki temu inni potencjalni pacjenci mogli skorzystać z jego rady. Zanim pójdziemy do dermatologa i stracimy cały dzień w kolejce do niego w przychodni, warto popytać znajomych, poczytać porady w internecie lub opinie na stronach temu poświęconych. Dermatolog jeśli jest dobry, pomoże nam jeśli jest zły może nam zaszkodzić.

Źle postawiona diagnoza spowodować może opóźnienie w naszym leczeniu, bo zanim stwierdzimy że przepisane leki nie działają można, czekać parę ładnych tygodni, podczas gdy choroba w najlepsze się rozwija, a my tracimy cenny czas, który powinien być przeznaczony na walkę z nią.

Related posts