Wózki inwalidzkie – elektryczne czy tradycyjne?

Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia pozwala osobie niepełnosprawnej na uzyskanie wózka inwalidzkiego za niewygórowaną cenę. Możliwe jest również zamówienie elektrycznych wózków inwalidzkich. Czy jednak elektryczne wózki będą lepsze od tych zwyczajnych? O tym w tym artykule.

Zalety i wady elektrycznych wózków inwalidzkich

Napędzane siłą silników elektrycznych, wózki inwalidzkie są wielką wygodą dla każdego człowieka mającego problemy z poruszaniem się. Dzięki łatwemu kierowaniu przy pomocy drążka joysticka, możliwe jest sprawne pokonywanie dużych odległości bez kropli potu na czole.

Elektryczne wózki inwalidzkie jednak nie zawsze się przydają. Przede wszystkim na ich niekorzyść przemawia przede wszystkim ciężar. Jeśli będziesz znajdował się w budynku nieposiadającym przystosowanych do przemieszczania się ramp, wnoszenie po schodach elektrycznego wózka razem z pasażerem będzie nieomal niemożliwe dla opiekunów.

Zalety i wady wózków inwalidzkich ręcznych

Rozwiązaniem powyższego problemu są oczywiście ręczne >wózki inwalidzkie. Ich konstrukcja jest bardzo lekka, częstokrotnie jest również w stanie składać się, przez co są poręczne w przenoszeniu. Również wózki ręczne pozwalają na łatwe przemieszczanie się po budynkach, a także powalają niepełnosprawnemu nawet samemu pokonywać niektóre przeszkody.

Niemniej wózki inwalidzkie dalej wymagają pracy fizycznej przy przemieszczaniu się. jeśli nie może tego dokonać sam niepełnosprawny, będzie to robił jego opiekun.

Reasumując:

  • Wózki inwalidzkie elektryczne są lepsze do przemieszczania się na zewnątrz i bez pomocy innych ludzi,
  • Wózki ręczne świetnie sprawdzają się w budynkach oraz jako podstawowy sposób na przemieszczanie się.

Related posts