Czy można uzyskać zwrot kosztów za sprzęt dla niepełnosprawnych?

Koszty indywidualnego zakupienia dla siebie sprzętu dla niepełnosprawnych nie jest łatwe. Ceny częstokrotnie, na przykład za wózek inwalidzi albo materac przeciwodleżynowy, może sprawić, że będzie problemem pokrycie kosztów samemu. Na szczęście jednak można skorzystać z refundacji na sprzęt dla niepełnosprawnych. Co za to można kupić oraz jak się ubiegać o refundację na sprzęt?

Jaki sprzęt dla niepełnosprawnych może nam być zrefundowany?

Refundacja z NFZ niekoniecznie musi pokrywać każdy sprzęt dla niepełnosprawnych, jaki mamy do dyspozycji. Do tej listy zalicza się:

  • lecznicze środki techniczne – okulary oraz szkła do nich, pomoce optyczne dla niedowidzących, a także pieluchy anatomiczne.
  • przedmioty ortopedyczne – czyli pasy przepuklinowe, materace przeciwodleżynowe, protezy kończyn, pionizatory, aparaty słuchowe i ortezy, a także inne.
  • środki pomocnicze – tutaj zalicza się przede wszystkim rurki tracheotomiczne oraz protezy piersi czy też peruki.

Jak widać, można uzyskać naprawdę szeroką listę sprzętu dla niepełnosprawnych, jaki będzie refundowany z pieniędzy NFZ.

Kto wystawia zaświadczenie o kwalifikowaniu się do refundacji na sprzęt dla niepełnosprawnych?

Najpiękniejsze jest to, że osobą odpowiedzialną za wystawienie zaświadczenia nie musi być specjalista albo jakikolwiek urzędnik. Jedyne, co nam jest potrzebne, to stwierdzenie pisemne lekarza, że potrzebny nam sprzęt dla niepełnosprawnych.

My natomiast możemy ubiegać się o zwrot kosztów pozyskania takowego sprzętu. Nie oznacza to, że dostaniemy do ręki pieniądze na sprzęt dla niepełnosprawnych. Poza tym musimy skorzystać z dostawców, którzy podpisali umowę refundacyjną z NFZ. Jeśli kupimy sobie sprzęt dla niepełnosprawnego z innego sklepu, nie będzie przysługiwało nam ubezpieczenie i zwrot kosztów.

Related posts