Aparatura USG standardem wyposażenia placówki medycznej

W medycynie lekarze wielokrotnie spotykają się z sytuacją, w której uzyskanie przekroju ciała pacjenta byłoby mocno pomocne w ustaleniu przyczyny różnych dolegliwości albo ocenieniu stanu. Rzecz jasna, metody „operacyjne” byłyby zbyt inwazyjne, ale od 60 lat lekarze mają do dyspozycji fale dźwiękowe – a konkretnie ultrasonografię i opierające się na niej aparaty USG.

Urządzenie ultrasonograficzne wysyła ultradźwięki, a następnie je zbiera i na podstawie ich odbić tworzy obraz wnętrza ciała pacjenta, co przynosi dość oczywiste korzyści, jeśli chodzi o diagnozę. Profesjonalne urządzenia do badania USG można dostosować do badania niemal każdej części ciała – od poszczególnych organów, takich jak serce czy płuca, po tak drobne struktury jak naczynia krwionośne. Różnice w badaniu tych obszarów opierają się na częstotliwości fal – jeśli wynoszą około 2 megaherców, wtedy możemy uzyskać obraz miejsc głębiej położonych, ale jest on mniej dokładny niż obraz uzyskany przy częstotliwościach rzędu 50 megaherców, który z kolei sięga bardzo płytko. Z tego też powodu nie należy zapominać o odpowiednim dostosowaniu wyboru aparatu diagnostycznego do potrzeb i celów, w których będzie wykorzystywany. Wśród nich znajdują się również te cele, które nie służą diagnozie choroby, ale przynoszą bardzo istotne informacje o pacjencie.

Typowym przykładem użycia aparatu USG jest badanie płodu znajdującego się w łonie matki – urządzenia te umożliwiają nam uzyskanie wielu kluczowych informacji na długo przed porodem, czyniąc to w nieszkodliwy i bezstresowy sposób. To wszystko przyczynia się do tego, że aparatura USG jest elementem standardowego wyposażenia szpitali na całym świecie, bez których diagnoza i ogółem praca lekarzy byłaby bardzo utrudniona i – przede wszystkim – o wiele mniej wydajna i skuteczna, gdyż uzyskiwanie wglądu w ciało pacjenta byłoby procesem o wiele bardziej skomplikowanym, czasochłonnym i niebezpiecznym dla chorego. Aparaty USG są zatem zaliczane do jednych z tych wynalazków, które wręcz zrewolucjonizowały medycynę na całym świecie w minionym wieku.

Related posts