Wiele słyszy się o negatywnym wpływie cholesterolu na układ krwionośny człowieka. Jednak oprócz cząsteczek cholesterolu LDL, który zatyka nasze żyły, istnieją również dobre przekaźniki cholesterolu HDL, które pomagają obniżyć stężenie tego pierwszego w naszym ciele. Cholesterol HDL odgrywa więc znaczącą rolę w obniżaniu ryzyka zachorowalności na miażdżycę, której częstym efektem jest zawał serca, najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce.
Cholesterol HDL charakteryzuje się wysoką gęstością swych cząsteczek. Jego zadaniem jest dostarczenie wątrobie frakcji złego cholesterolu do wątroby, gdzie może on być efektywnie rozłożonym i wydalonym z naszego organizmu. Ten proces zapobiega odkładaniu się cholesterolu na obszarze naczynek krwionośnych. Dobry cholesterol pełni również funkcję polegająca na magazynowaniu apoprotein, białek umożliwijacych przekazywanie róznych frakcji tłuszczowych do tkanek tłuszczowych.
Ogólne zestawienie poziomu cholesterolu HDL i LDL pozwala uzyskac pełną wizję na stan naszego zdrowia od strony układu naczyniowego. Dla dobrej kondycji organizmu należy oczywiście odpowiednio bilansować poziom cholesterolu LDL oraz zachować wysoki wskaźnik cholesterolu HDL dzięki Vita Buerlecithin. Badanie mające na celu określenie tych dwóch czynników, jest przeprowadzane na podstawie pobranej krwi poddanej analizie laboratoryjnyj.
Przed przytąpieniem do pobrania próbki, należy zaprzestać spożywania pokarmów, aby uzyskać możliwie najrealniejszy wynik. Jeżeli rezultat badań wskaże nam wysoki poziom HDL we krwi, jest to jak najbardziej pozytywny wynik. Oznacza to, że posiadamy odpowiednią ochronę przed chorobami, które skutkują między innymi niedotlenieniem serca. Podwyższony poziom LDL w naszym organizmie grozi z kolei powstaniem miażdżycy. Chcąc się przed nią przestrzec należy przede wszystkim ograniczać ilość cholesterolu LDL. W jego obniżeniu pomoże zrównoważona dieta, bogata w owoce i warzywa, ograniczenie używek oraz uprawianie sportu.