Jak zapobiegać oraz leczyć alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa oraz pokrzywkę

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa oraz pokrzywka spowodowane są nadwrażliwością organizmu na znajdujące się w otoczeniu alergeny. Niektóre alergeny uprzykrzają nam życie przez cały rok. Znaczna ich część pojawia się jedynie w określonych miesiącach. Pierwsze pyłki roślin, będące najczęstszymi alergenami, pojawiają się tuż po okresie zimowym. Zapalenie błony śluzowej nosa oraz pokrzywka są bardzo uciążliwe. Stosując odpowiednie preparaty możemy im zapobiec.

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i pokrzywka – przyczyny oraz objawy

Gdy alergen dostanie się do organizmu człowieka, zostaje pobudzony układ odpornościowy. Alergen łączy się z immunoglobulinami IgE. Uwalniana jest wówczas histamina, która może powodować astmę, katar sienny, czy też pokrzywkę. Dlatego w leczeniu alergicznego zapalania błony śluzowej nosa oraz pokrzywki stosuje się leki przeciwhistaminowe tj. Zxy Bio.

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa jest niezwykle uciążliwe. Towarzyszą mu objawy tj.:

  • łzawienie oczu;
  • pieczenie oraz świąd oczu;
  • wodnista wydzielina z nosa oraz świąd nosa;
  • świąd podniebienia oraz gardła;

Pokrzywka objawia się natomiast wysypką, zaczerwienieniem, pieczeniem oraz świądem.

Osoby, u których rozpoznano alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa lub pokrzywkę, powinny poddać się testom alergicznym.

Jak leczyć alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa oraz pokrzywkę

Osoby dotknięte alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz pokrzywką powinny zrobić testy na alergię. Po zidentyfikowaniu alergenów, należy ich unikać. Jeśli nie jest to możliwe, wskazane jest leczenie farmakologiczne, które zredukuje objawy. W przypadku alergenów sezonowych leki stosujemy tylko w okresie, gdy alergeny są obecne w otoczeniu. Należy również ograniczyć kontakt z alergenami. Jak unikać alergenów? Aby ograniczyć kontakt z alergenami, powinniśmy się stosować się do następujących zasad:

  • unikamy wychodzenia w domu w okolicy południa – stężenie pyłków w powietrzu jest wówczas najwyższe;
  • unikamy otwierania okien – mieszkanie najlepiej przewietrzyć po opadach deszczu;
  • przebywamy w pomieszczeniach klimatyzowanych;
  • nie suszymy prania na zewnątrz;
  • dbamy o to, aby w domu było jak najmniej kurzu – siedliska alergenów. W tym celu usuwamy chodniczki, dywany, grube zasłony oraz wszelkiego rodzaju narzuty;
  • przyjmujemy leki antyhistaminowe.

Większość alergenów możemy jedynie ograniczyć. Trudno jest wyeliminować je całkowicie. Dlatego osoby cierpiące na alergie powinny przyjmować leki antyhistaminowe tj. Zyx Bio. Popularny lek antyhistaminowy to lewocetyryzyna (dichlorowodorek lewocetyryzyny).

Lewocetyryzyna – skuteczny lek przeciwhistaminowy II generacji

Lewocetyryzyna to lek przeciwhistaminowy o działaniu przeciwalergicznym. Jest ona dwa razy silniejsza od cetyryzyny. Łagodzi ona katar, łzawienie, pieczenie, swąd oraz skutecznie hamuje wysypkę. Lewocetyryzyna jest głównym składnikiem leku Zyx Bio. Lek zaliczany jest do leków antyhistaminowych II generacji. Nie powoduje on u chorych senności.

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i pokrzywka są niezwykle uciążliwe. Unikanie alergenów nie zawsze jest możliwe. Na szczęście lek tj. ZYX Bio, zawierający lewocetyryzynę, znacznie poprawia komfort życia alergików.

Related posts